HISTÓRIA SLOVENSKÉHO KOMIKSU II.

Ako prvé na meniacu sa situáciu reagovali samozrejme už existujúce časopisy. Komiks sa objavuje v TECHNICKÝCH NOVINÁCH, SMENA NA NEDEĽU celý rok 1988 uverejňuje domáce komiksy /Votrelec, Hviezdna myš, Tichá planéta kr. F. MRÁZ a RUUM, kr. J. MAXON), SVET SOCIALIZMU od roku 1989 až do zániku uverejňuje príbehy Železný človek, Podivná planéta, Volanie divočiny, Homunkulus, kr. F. MRÁZ, v časopise ŽIVOT sa objavuje Mesiac nad prostredným hrotom, tx. B. Kapolka, kr. F. MRÁZ a pirátske príbehy autora Antona HUDECA.

V tomto období zároveň ako huby po daždi vznikajú mnohé nové časopisy /a mnohé z nich po čase zanikajú/, avšak počas svojej krátkej existencie aspoň sporadicky dávajú komiksu zelenú. Aspoň skratkou niektoré z nich:

ECHO: Klaushouse, kr. DANGLÁR
POVEX: Záchranná akcia, kr. F. MRÁZ, Službička, kr. F. FIALA, Pomsta, kr. M. PILCEROVÁ
SME: Roger Krowiak, kr. DANGLÁR
MAXISUPER: Halo Pabera, kr. DANGLÁR
ŠIBAL: Predpoveď, Teseus, Komputerové zhltnutie, Čertov kvietok, Syn vlka, Perseus, kr. F. MRÁZ, Zlatý kaňon, kr. F. FIALA
OKO: Mullerdóm, kr. P. BRATSKÝ
KOŠICKÝ VEČER: Čierny kameň, kr. P. BRATSKÝ, Záhady starej kroniky, kr. J. LUPEČKA
SLOBODNÝ PIATOK: Halušky, kr. I. STRINKA

Najvýznamnejšou udalosťou po roku 1989 je však to, na čo priaznivci komiksu museli čakať celé desaťročia – objavuje sa množstvo výsostne komiksových časopisov a zošitkov, ktoré buďto preberajú zahraničnú tvorbu, alebo sa pokúšajú podporovať slovenských autorov a založiť tradíciu „slovenskej komiksovej školy“.

Podľa tohoto kritéria možno tieto publikačné aktivity zaradiť do troch základných skupín:

A. prevzaté komiksové zošitky zo zahraničnej tvorby /vydavateľstvá SEMIC-SLOVART, PANORAMA, SMENA, EGMONT, SEMIC MEDIA, TSC.../

B. komiksové zošitky domácej komiksovej tvorby /OSVETA, STREDOSLOVENSKÉ VYDAVATEĽSTVO, ČSTK – PRESSFOTO.../

C. komiksové časopisy a magazíny


A. Prevzaté komiksové zošitky

Jedná sa o komiksy s detskými hrdinami, príbehy ktorých poznajú naši čitatelia z televíznych obrazoviek: Teenage Mutant Hero Turtles, Včielka Maja, Mickey Mouse a Káčer Donald, Asterixove dobrodružstvá, Tom a Jerry, či Tin Tin. V tomto období však vyšlo i niekoľko čísel populárneho detského francúzskeho magazínu PIF, objavilo sa niekoľko zošitkov pre staršiu mládež ako napr. Záhadný Spider-Man, Conan Barbar, Tarzan sa vracia, jednorázové komiksové prepisy populárnych „filmových bômb“ ako Jurassic Park a Terminátor, výborný príbeh Ľudia a netvory poľského výtvarníka Boguslava Polcha, či ešte v roku 1998 vychádzajúce Akty X, výtvarne však iba podpriemerné. Žiaľ iba dvoch čísel sa dožili klasické príbehy Ripa Korbyho od Johna Prentica v predpokladanej edícii Galéria slávnych komiksov.

B. Komiksové zošitky domácej tvorby

Už v roku 1990 na novú situáciu urgentne reagovalo Stredoslovenské vydavateľstvo v Banskej Bystrici, ktoré viac ako rok vydávalo prepisy klasických dobrodružných príbehov v edícii KOMIKS:

STOPÁR, tx. J.F. Cooper, kr. F. MRÁZ
POSLEDNÝ MOHYKÁN 1, 2, tx. J.F. Cooper, kr. F. MRÁZ
TARZAN 1-8, tx. E.R. Burroughs, kr. F. FIALA
NA ZAČIATKU VEKOV, tx. R.F. Young, kr. F. MRÁZ

Vydavateľstvo OSVETA v Martine vsadilo na historické príbehy z Veľkej Moravy. Podľa scenárov Jozefa REPKU vytvoril F. MRÁZ dva zošitky GORAZDOV POSOL a ZBRAŇ PRE SVÄTOPLUKA.

Vo vydavateľstve WEB v roku 1991 vychádza politický satirický komiks NAD TATROU SA BLÝSKA textára Bulíka a kresliara Dušana BLAŽEKA.

ECHO vydáva DANGLÁROV KLAUSHAUSE ako samostatné jedno číslo časopisu.

STRAŠIDELNÝ HRAD textára a kresliara Ladislava CSURMU vydáva vydavateľstvo ČSTK-PRESSFOTO v roku 1989.

Košičan Jozef BORISZA vydáva vlastným nákladom adaptáciu VOTRELCA podľa románu A.D. Fostera v slovenskej i maďarskej mutácii.

Ako posledný komiksový zošitok z domácej tvorby je príbeh JÁNOŠÍK I., tx. Štrica a kresliara Petra STANKOVIČA, ktorý vyšiel za podpory mládež. odboru matice slovenskej v roku 1994. Odvtedy sa podobné aktivity na Slovensku nevyskytli...


C. Komiksové časopisy a magazíny

Najviac priestoru pre svoju tvorbu dostali slovenskí komiksoví autori v špeciálnych komiksových časopisoch, kde vychádzali ich príbehy buď na pokračovanie, alebo v ucelenej forme. Po roku 1989 sa na slovenskom trhu objavili nasledovné časopisy tohoto zamerania:

K.O.MIX, JUPÍÍÍK, MIX COMICS, UFF MAGAZÍN, COMICS FLEX, BUBLINKY.

Hoci všetky postupne zanikli, dali na svojich stránkach priestor na publikovanie novým tváram slovenskej komiksovej scény. Vzhľadom na ich prospešnú činnosť Vám tieto časopisy postupne predstavím na týchto WWW stránkach.

František MRÁZ: Stopár (Stredosl. vyd., 1990)

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

HISTÓRIA SLOVENSKÉHO KOMIKSU I.

Mayovky v česko-slovenskom komikse

BUBLINKY 01/1990