Dozvedela som sa, že žiješ (S. Balážová, D. Marcin)

Roky volám a prahnem po pôvodných slovenských komiksoch, od slovenských autorov, so slovenskými hrdinami. Chodím po kníhkupectvách, hľadám a dúfam, že aj u nás raz budú rásť ako huby po daždi. A potom narazím na knihu DOZVEDELA SOM SA, ŽE ŽIJEŠ. Slovenskú, komiksovú. Od slovenských autorov. So slovenskými hrdinami (aj keď je tam ešte maďarský historický podtext). Len nie s takými, ktorí dobro a záslužné činy konali verejne a všetci o nich vedia. Práve naopak. Títo svoje hrdinstvá skrývali pod rúškou ilegality. Lebo šlo o život. A nie o ten ich (aj keď neskôr už aj o ten), ale o životy ľudí naokolo. A to je práve dôvod, prečo je dôležité ich príbehy vyrozprávať.


Počet strán: 112
Väzba: pevná väzba
Rozmer: 180×255 mm
Jazyk: slovenský jazyk
ISBN: 9788099954213
Rok vydania: 2023
Kresba: Dávid Marcin 
Scenár: Soňa Balážová
Vydavateľ: E.J. Publishing

V spomínanom kníhkupectve ma na prvú dobrú zaujal výtvarný štýl. Tento poznám. Je neprehliadnuteľne svetový, aj keď je náš. Dokonca som jeho autora lákal do projektu MÓRIC (bohužiaľ nateraz bezvýsledne, na nejakú dobu si chcel dať od historických námetov pohov). Dávid Marcin. Dávid vie. jeho štýl je nezameniteľný, zľahka líznutý cartooningom, s úžasným citom pre farebnosť. Hneď sa začítam a príbeh ma už nepustí.


Je o košickej židovskej komunite počas druhej svetovej vojny. Je to skutočný príbeh a má skutočných zloduchov aj hrdinov. A je adaptáciou pomerne rozsiahleho románu Olivera Rácza. Pod svoje krídla si ju zobrala Soňa Balážová, ktorá celý príbeh umne vložila do kontextu súčasnej doby - kde dvaja tínedžeri objavujú osudy ľudí v pohnutých dobách druhej svetovej vojny - a príbeh sa tak odvíja v dvoch časových rovinách. Vďaka tomu sa jej podarilo tieto dejinné fakty konfrontovať so súčasným trendom ‘anomnymného hrdinstva’ na sociálnych sieťach a nastaviť tak pomyselné zrkadlo dnešnej dobe. Zároveň takouto mládežníckou optikou zatraktívnila skutočný vojnový príbeh aj mladej generácii a spolu s ilustrátorom Dávidom Marcinom dokázali túto ťažkú látku podať zrozumiteľne a pútavo. Okrem úvodného zmätku v pomenovaní hlavného hrdinu (Tivadar / Timotheé / Oliver). Čitateľ sa neskôr dozvie, že väčšina postáv v komikse vystupuje pod zmenenými menami a všetko je následne vysvetlené na posledných stranách. Autenticitu dopĺňajú aj mapka a fotografie skutočných lokalít v Košiciach, ktoré su ľahko identifikovateľné aj v komikse.


Výtvarná stránka komiksu je kapitolou sama o sebe. Väčšina príbehu sa odvíja v tlmených šedomodrých odtieňoch, odzrkadľujúc tak bezútešnosť doby, v ktorej sa odohráva. Dávid Marcin opäť dokazuje, že je majstrom svojho remesla a aj v takejto obmedzenej farebnej palete exceluje silnými emóciami, jasným protivojnovým posolstvom, i komiksovými výrazovými prostriedkami, ktoré využíva pre rozprávanie deja. Jeho strany sú skutočným potešením pre oko a aj vďaka jeho majstrovstvu (no nielen preto) sa tento komiks zaraďuje medzi to najlepšie, čo u nás vyšlo. Je mi neskutočne ľúto, že sa nám nepodarilo Dávida získať pre MÓRICa.

"Život je kolotoč a tí, ktorí prežili holokaust, v niektorých prípadoch už medzi nami nie sú. Niekto musí tragédiu, ktorá sa stala počas druhej svetovej vojny, pripomenúť aj dospelým, ale predovšetkým mladým ľuďom, aby sa titeto udalosti už nemohli zopakovať..." povedala Katarína Ráczová-Lokšová počas rozhovoru pre Rádio Litera o knihe, ktorú napísal jej otec, Oliver Rácz. A práve komiksová forma môže byť tou cestou, ako dostať tento príbeh medzi mladých ľudí. Tlieskam a som hrdý na to, že už aj u nás vychádzajú takéto pôvodné komiksy s tak silným silným odkazom.

Rozhlasovú reláciu Rádia Litera o komikse Dozvedela som sa, že žiješ si môžete vypočuť z rozhlasového archívu: https://litera.rtvs.sk/archiv-relacii/340421/dozvedela-som-sa-ze-zijes

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

HISTÓRIA SLOVENSKÉHO KOMIKSU I.

Mayovky v česko-slovenskom komikse

BUBLINKY 01/1990