nedeľa 30. júna 2013

VICTORIA REGINA - český viktoriánsky komiksový svet

Viktoriánsky svet plný hrdinov, zloduchov z tých najznámejších diel svetovej literatúry, hustá hmla plížiaca sa temnými ulicami, či oblizujúca staré náhrobky na ponurom cintoríne? DOBRÉÉÉ... Všetka tá úžasná atmosféra s dobrodružnými cestami, šialenými vynálezcami a ich vynálezmi, starými sídlami a tajnými  spolkami v komiksovom spracovaní? SKVELÉÉÉ... V českom komikse vydávanom knižne? TAK MOMENT... Asi by som to mal zobrať z iného konca...

Predovšetkým - v tejto recenzii nehľadajte žiadnu súvislosť s BUBLINKAMI, okrem samotnej komiksovej podstaty :) Niektorí to možno budú niesť ťažko, ale zrejme občas odskočíme v komiksových vodách v čase a priestore jemne vpred :)

Pred nejakou dobou sa som v jednom nemenovanom kníhkupectve prehrabával v oddelení komiksu a narazil som na útlu knižku s komiksovou verziou môjho obľúbeného upírskeho románu Dracula. Na oko veľmi pekné grafické spracovanie ma hneď upútalo, prekvapenie bolo o to väčšie, že sa jednalo o český komiks. Povedal som si, že je fajn, že tu niekto ešte vydáva komiksy a ešte takto pekne spracované. Kresba bola cartooningová, zjednodušená (podobná tej, ktorou slovenský autor Peter STANKOVIČ spracoval Winnetoua, či legendu o Jánošíkovi), krásne digitálne kolorovaná a zladená, rovnako celkový layout strán lahodil oku. Času nebolo veľa a tak som knižku len v rýchlosti zbežne prelistoval. Bolo zrejmé, že autor dielo prevzal a spracoval po svojom a tak som ako pravoverný 'draculista' knihu vrátil späť do regála s hodnotením: 'pekná, ale nič pre mňa'. Tam by sa zrejme bol príbeh skončil, nebyť doporučenia od známeho, aby som si prečítal komiksové spracovanie Tajomného hradu v Karpatoch - verneovky známej najmä z filmového spracovania, v hlavných úlohách s Michalom Dočolomanským a Milošom Kopeckým. Tak som nad tým moc nauvažoval a knihu si kúpil. Vtedy sa mi rozjasnilo - Tajomný hrad v Karpatoch je jedným z komiksov českého autora Petra KOPLA, ktorý je zároveň aj autorom už spomínaného Draculu. No a tieto dva komiksy spolu s Psom baskervillským tvoria jeden celok.


Logo Victoria Regina


VICTORIA REGINA je práve ten celok, onen viktoriánsky svet, v ktorom sa prelínajú tie najkrajšie fantastické príbehy známe z kníh. Známe, či skôr dnes už neznáme - a práve preto sa Petr KOPL rozhodol spracovať ich prostredníctvom komiksovej adaptácie. KOPL však neponúka len komiksovú verziu známych románov, navzájom ich umne preplieta a spája do celku popretkávaného odkazmi na ďalšie známe diela. Pri prvom (prípadne povrchnom) prečítaní sa môže zdať, že sú to odkazy prvoplánové a nemajú hlbší zmysel. čím dlhšie sa však začítavate do jednotlivých kníh, zisťujete, že všetko so všetkým súvisí. Sám autor na niektoré súvislosti upozorňuje v dodatkoch a motivuje tak pozorného čitateľa k hľadaniu ďalších a ďalších. Otvára sa tak pred ním funkčný, plne poprepájaný živý svet, plný skrytých detailov, do ktorého sa znova a znova s radosťou ponára, aby odhaľoval jeho ďalšie tajomstvá. Dovoľte mi poodhaliť niektoré z nich...


SHERLOCK HOLMES: PES BASKERVILLSKÝPočet strán: 152 strán
Väzba: brožovaná väzba
Rozmer: 135×205 mm
Hmotnosť: 180 g
Jazyk: český jazyk (alternatívne aj v slovenčine)
ISBN: 9788073629717
Rok vydania: 2011
Vydavateľ: Alpress

Podľa knihy sira Arthura Conana Doylea vytvoril Petr KOPL komiks plný dusivej a plíživej atmosféry anglického panstva, na ktorom slovutný detektív Sherlock Holmes a jeho verný priateľ Dr. Watson vyšetrujú záhadnú smrť sira Charlesa Baskervilla. Cartooningové spracovanie príbehu svedčí, kresba má dynamiku a autor bravúrne zvláda rozprávať príbeh a to s takou ľahkosťou a prehľadom, až to zaráža. S rovnakou eleganciou podáva crossoverové stretnutie s hrdinami ďalších kníh, takže sa v deji stretneme s Jonathanom Harkerom, samotným pánom temnoty Draculom, či grófom Telekem. Celá kniha je i napriek cartooningovému podaniu dôstojným spracovaním klasickej 'šerlokovky', ktorá je v závere doplnená o niekoľko poznámok veľkého detektíva svojmu priateľovi Watsonovi, kde poodhaľuje niektoré detaily a odkazy pre (menej)pozorného čitateľa. Mínusom je použitie matného papiera, ktoré sa trochu podpísalo na menej výraznú farebnosť a celkovú živosť obrázkov, horšia je však viditeľná pixelatosť obrázkov a miestami vadia trochu hrubšie vyfiltrované fotky skutočných lokalít zakomponované do strán. V globále je ale tento príbeh výborným štartom celej série.
Ukážky z komiksu Sherlock Holmes: Pes baskervillský


DRACULAPočet strán: 128 strán
Väzba: brožovaná väzba
Rozmer: 163×239 mm
Hmotnosť: 270 g
Jazyk: český jazyk (alternatívne aj v slovenčine)
ISBN: 9788025313602
Rok vydania: 2012
Vydavateľ: Fragment

Druhá kniha rozvíja univerzum VICTORIA REGINA a dopĺňa ho o príbeh boja proti pánovi temnôt, kráľovi všetkých upírov a nemŕtvych - Draculovi. A opäť sa hneď v úvode stretávame s crossoverom s ostatnými knihami série, kde pri opakovaných scénach z Psa baskervillského vidíme výrazný posun k lepšiemu - tlač je kvalitnejšia, obrázky nevykazujú žiadne chyby, dokonca sú viac prepracované a farebné. Autor omnoho viac pracuje s temnými textúrami na pozadiach, využíva hru svetla a tieňa, čím sa mu darí vykresliť tajomnú a temnú atmosféru Draculovho hradu, blázinca, či búrky na mori. Pre mňa vrcholom KOPLOVHO cartooningového rozprávačského umenia je dvojstrana svadby Miny / pohrebu Lucy. V príbehu sa opäť objavia aj photoshopované fotografie reálnych lokácií, sú ale menej krikľavé a lepšie spracované, takže z celkovému dojmu nijak neuberajú - navyše pribudlo množstvo nádherne kreslených interiérov a exteriérov. Autor si v závere neodpustil provokatívny epilóg, ktorý ale tak trochu k VICTORIA REGINA patrí.

Ukážky z komiksu Dracula


TAJOMNÝ HRAD V KARPATOCH


Počet strán: 192 strán
Väzba: brožovaná väzba
Rozmer: 150×200 mm
Hmotnosť: 300 g
Jazyk: český jazyk
ISBN: 9788074132162
Rok vydania: 2012
Vydavateľ: Zoner Press

Tajomný hrad v Karpatoch je zatiaľ posledou knihou série VICTORIA REGINA - a treba priznať, že aj najlepšou - a to vo všetkých ohľadoch. Autor akoby sa zbavil všetkého ostychu a nechal naplno vyniknúť svojmu talentu. Kresba je istejšia, detailnejšia, coloring farebnejší a celok pôsobí ohromujúco a výpravne. KOPL si dovolí odľahčiť tému tam kde je príliš dramatická, podsúva vyslovene 'vymazlené' a vtipné epizódky. Z komiksu je cítiť, že si prácu užíval a vychutnával každý jeden obrázok v knihe. Postavy sú tak charakterové, ako len môžu byť, dynamika robí z príbehu vysokooktánové dobrodružstvo a dej viac než kedy predtým je plne pod taktovkou autora. Šokujúci záver potom zrazu vrhne príbeh do iného svetla a čitateľ s nadšením začína čítať komiks od začiatku, pričom akoby mal v rukách úplne inú knihu. Svoj podiel na tom má i kvalitná tlač na lesklom papieri, ktorá dala vyniknúť všetkým nuansám a vychytávkam KOPLOVHO majstrovstva.

Hradom - touto perlou v korune VICTORIA REGINA autor dokázal všetkým pochybovačom a neprajníkom, že crossovery ani odkazy na iné príbehy nie sú prvoplánovými výstrelkami, ale že svojími komiksami smeruje k niečomu väčšiemu a komplexnejšiemu a zároveň, že svojím špecifickým štýlom dokáže vyrozprávať aj dejovo náročné príbehy a ešte ich prepojiť do funkčného celku.
 Ukážky z komiksu Tajomný hrad v Karpatoch


 Podľa informácií od samotného autora môžeme v blízkej dobe očakávať ďalší prírastok do sveta VICTORIA REGINA - Sherlocka Holmes: Posledný prípad (predpokladaný dátum vydania september 2013) a nasledovať ho bude Škandál v Čechách a Stratený svet. Ak Vás tento magický viktoriánsky svet zaujal, môžete sa viac dočítať v rozhovore s Petrom KOPLOM, prípadne navštíviť jeho webové stránky.


Ukážky z pripravovaného komiksu Sherlock Holmes: Posledný prípad


Žiadne komentáre :

Zverejnenie komentára