pondelok 17. júna 2013

František MRÁZ oslavuje 60-ku

Znie to priam neuveriteľne, ale slovenský komiksový čarodejník, Storm v ľudskej podobe, výtvarník, karikaturista komiksák, riaditeľ ZUŠ vo Fiľakove a kamarát - Ferko MRÁZ tento rok oslavuje okrúhlych 60 rokov. Síce mu to nikto neverí, ale môžeme sa tváriť, že áno (veď povedzte, vyzerá na to ... ???).  Spokojný oslávenec


Pri tejto príležitosti by som sa chcel taktiež pripojiť ku gratulantom a popriať oslávencovi mnoho zdravia (zdravia a zdravia ...), šťastia, rodinnej pohody a hlavne pevnú ruku, aby sme si my - jeho fanúšikovia - mohli ešte dlho vychutnávať jeho kresliarske majstrovstvo. Už zanedlho si ho všetci užijeme v najepickejšom slovenskom komikse všetkých čias - STORM, ktorý pri príležitosti Ferkových šesťdesiatín vyjde prvýkrát v súbornom vydaní pod hlavičkou DT FAN KOMIKS.


STORM v súbornom vydaní už čoskoro


Spolu s Ferkom vo vzácnej zhode oslavuje 60. výročie založenia aj Základná umelecká škola vo Fiľakove, ktorej náš vzácny oslávenec šéfuje. Nikoho preto neprekvapí, že spoluorganizujú výstavu, na ktorú ste všetci pozvaní...


Plagát 2x 60


Malá ochutnávka výstavy


K tejto výstave bol vydaný aj malý bulletin, ktorého si dovolím vyňať pár otázok a odpovedí, ktoré podľa mňa presne charakterizujú Ferka MRÁZA a jeho postoj k životu, ktorý sa tak výrazne odzrkadľuje aj v jeho kresbách ...

1. Najviac si váži: dvojnásobné ocenenie (Zlatá ďatla a Premio consiglio d´Europa) v talianskej Bordighere v roku 1983, ktoré samozrejme nikdy nevidel a v hlbokom socializme ani netušil, že sa do Talianska dá vôbec vycestovať ...

2. Najtekutejšia cena: 50 litrový sud piva v medzinárodnej súťaži O zlatý súdok v Prešove vroku 2002, ktorú získal ako jediný ocenený Slovák ... (a zlikvidoval ho s ďaľšími „slovákopivmi a slovákopivkami” v Žiline ...).

3. Najvyššie vystavené karikatúry: Téryho chata vo Vysokých Tatrách, kde v júli 1978 brigádoval ako vysokohorský nosič a občas sa z nosičskej driny „ulieval” práve kreslením ...

4. Najsuper bublina: komiksový časopis BUBLINKY, ktorý zostavoval dva roky a ktorý síce ako každá bublina napokon praskol, ale zapísal sa nezmazateľne do análov ... (autorov a milovníkov komiksov určite, histórie slovenského komiksu snáď...).

5. Najrozsiahlejší komiks: 100- stránkový príbeh o čarodejníkovi STORMOVI (po dvadsiatich rokoch bude znovu vydaný na internete v slovenskom komiksovom archíve, vďaka čomu bude zrejme „večne živý” a mali by ho konečne zabalzamovať ...).

6. Najdlhšie kreslený komiks: jednostránkové príbehy somráka a mysliteľa SERVÁCA (od roku 1993, kedy bol prvýkrát uverejnený v Smene na nedeľu prakticky dodnes a autor cez neho ventiloval svoje traumy z budovania prvotnopospolného kapitalizmu ... ).

7. Najviac ho mrzí: že ako duchovný otec somráka SERVÁCA na neho za tých dvadsať rokov nedostával rodinné prídavky! ...

8. Najväčšie životné prekvapenie: že sa vôbec dožil šesťdesiatky ... a toto prekvapenie sazrejme vždy v apríli bude opakovať, ba dokonca stupňovať ... (tešíme sa na oslavu stodvadsiatky, pozn. mňa).

9. NAJ 2013: ... Zuzana, Oliver, Liana! (ale samozrejme aj: manželka, deti, rodina, kamoši a všetci, bez ktorých by život nestál za veľa - vlastne: nestál by vôbec, iba by sa tak povaľoval...!).

A OPTIMISTICKÁ MYŠLIENKA NA ZÁVER: Karikatúra je svojou prapodstatou určená na zosmiešňovanie a kritiku ľudských pokleskov. Odhadujem, že až sa ľudstvu podarí vytvoriť „dokonalý svet”, karikatúra ako taká automaticky zanikne! Predpokladám však, že ak sa tak vôbec niekedy stane, uplynú milióny rokov a problém dokonalého sveta budú riešiť dosiaľ neexistujúce životaschopné organizmy - určite NIE ĽUDIA!!!


Žiadne komentáre :

Zverejnenie komentára