sobota 19. novembra 2011

BUBLINKY 11/1991

Milí naši čitatelia a priaznivci comicsu,
ani sme sa nenazdali a v kolotoči redakčnej roboty a zhonu sa pomaly končí nielen rok 1991, ale aj druhý ročník našich BUBLINIEK. Ako výsledok nášho snaženia a napĺňania redakčných zámerov - prezentácia pôvodného slovenského a českého comicsu - zostáva tu za nami 420 stránok BUBLINIEK, ktoré možno jedného dňa historici comicsu zatriedia a nájdu im primerané miesto v kontexte tohoto druhu umenia. 

Možno Fero Mráz pri písaní úvodníka tušil, možno pevne dúfal, že k tomu nedôjde, ale dvadsať rokov nato je pôvodný slovenský komiks takmer definitívne mŕtvy (že to tak celkom úplne definitívne nieje, dokazuje samizdatový komiksový súborník nazvaný príznačne BUBLINY, ktorý vyšiel vďaka tvrdohlavej neustúpčivosti šéfredaktora Jofreho a ktorému prajeme veľa zdaru). Je ale celkom možné, že sa BUBLINKY skutočne oficiálne zaradia do análov komiksovej histórie. Pokiaľ sa Encyklopédii československého komiksu bude na trhu dariť, snáď raz dojde aj na pôvodný slovenský komiks - a BUBLINKY v ňom budú mať čestné miesto. Ale to je otázka ďalekej budúcnosti , veľkej hromady práce a úsilia. Dnes by som všetkých rád pozval prelistovať si novembrovo-decembrové POSLEDNÉ číslo BUBLINIEK pre tento rok - a potešiť sa príbehmi Storma, Mugera, znovu sa ponoriť do záhadného sveta Konyna, hľadať kryštál kráľa Prixia, či vysporiadať sa s útokom rohatých. No a fanúšikovia bublinkových vystrihovačiek si iste radi zaspomínajú na akčných hrdinov tých čias.


BUBLINKY 11/1991 (obsah)

Storm II. (J. Takáč, F. Mráz), 4. časť
Muger (A. Benko)
Konyn (B. Šašecí, Dan Růžička), 2. časť
Kryštál kráľa Prixia (Ľ. Mikula), 1. časť
Útok rohatých (A. Hudec)

Plagát: Kalendár BUBLINIEK na rok 1992 (koláž, J. Uhel), Modrá lagúna (repro-foto)
Vystrihovačka: Vianočná vystrihovačka na želanie (F. Mráz)Kliknutím na obrázok sa otvorí konkrétne číslo BUBLINIEK v novom okne ako listovacia e-publikácia. Listovať stránkami je možné uchopením rohov stránok, či kliknutím na šípky po stranách, alebo na malé šípky v dolnom riadku. Pre zobrazenie celej stránky stačí na ňu dvakrát kliknúť. V prípade, že sa Vám nezobrazí prostredie e-publikácie, zrejme nemáte nainštalovaný Adobe Flash Player. Kliknutím SEM si ho nainštalujete.

2 komentáre :

  1. Ďakujem-e a takisto držíme palce!!! - za celú redakciu jofre

    OdpovedaťOdstrániť
  2. V tomto čísle začína skvelý Ľudov comics - Kryštál kráľa Prixia, ktorý bol v "remastrovanej" verzii tento rok na medzinárodnej súťaži v Lodži, (predtým v Španielsku). Podla slov manažérky pre medzinárodné vzťahy by mal byť spolu s komiksom Piraňa (ja/Dano Mihálik) v ZBORNÍKU... Remastrovanú verziu sa chystáme čoskoro zverejniť, takisto by sme radi aj niečo viac :) Ale nechajte sa prekvapkať.... -jofre

    OdpovedaťOdstrániť